KĀ NOTEIKT SAVAS STIPRĀS PUSES
Darbinieku stiprās un vājās puses ietekmē uzņēmuma rezultātus. Ja šajā brīdī jums jautātu nosaukt savas stiprās puses, vai spēsiet uzreiz atbildēt, kuras darbības, uzdevumi jums izdodas patiešām labi? Cik pārliecinošas būs atbildes, ja šo jautājumu pavaicāsiet darbiniekiem? Ir vērtīgi zināt savas spējas un arī vājās puses. Aplūkosim, kā apzināt un mērķtiecīgāk veicināt darbinieku stipro pušu noteikšanu un izmantošanu, lai uzņēmums būtu vērsts uz izaugsmi.
Kas ir stiprās puses?
Talants ir dabas dots potenciāls, kuru var attīstīt. To veido iedzimto dotumu, rakstura un personības īpašību apvienojums, kuru papildina dzīves laikā apgūtās prasmes un iegūtās zināšanas. Personības kodols paliek nemainīgs, bet zināšanas un prasmes var papildināt, uzlabot un mainīt.
Šo elementu apvienojums izpaužas stiprajās pusēs. Par stiprajām pusēm sauc tādas specifiskas darbības, kuras veicot cilvēks pastāvīgi uzrāda vienādi labu vai izcilu rezultātu. Piemēram:
- personības iezīme ir "sacensības gars",
- prasmes – "atlasīt un analizēt informāciju",
- zināšanas – "savu un konkurentu produktu pārzināšana".
Šie trīs elementi apvienojas stiprajā pusē – "spējā sasniegt noteiktos pārdošanas mērķus".
Stiprās puses ir nevis sevis raksturošana no labākās puses, bet gan reālas darbības, vēl konkrētāk – darbības, kuras cilvēks veic patstāvīgi un gandrīz izcili. Vadītājs var pamanīt darbinieku stiprās puses pēc darba izpildes rezultātiem. Tomēr, no malas raugoties, var šķist, ka darbinieks vienmēr izcili paveic savu darbu, taču, ja pēc tā izpildes viņš lielākoties jūtas iztukšots, tā nav stiprā puse. Stiprās puses ir darbības, kas vairo spēku, liek justies par sevi pārliecinātam un profesionālam.
Kā atpazīt stiprās puses?
Stipro pušu identificēšanā būtiska pazīme ir enerģija, kas pārņem darītāju, jeb emocijas, ko cilvēks izjūt. Neviens cits to nevar noteikt labāk par pašu darītāju. To var salīdzināt ar garšu. Garšas sajūta katram ir individuāla un subjektīva. Kādam garšo sāļš, citam skābs, ass vai salds.
Bez šaubām, vadītājs var redzēt darbiniekus darba procesā, novērtēt sasniegto rezultātu, kā arī novērot viņu emocionālo iesaisti un enerģijas līmeni. Bet vai tiešām kāds no malas zina labāk par mums pašiem, kas mums garšo? Tieši tas pats attiecas uz stipro pušu noteikšanu – noteikt un attīstīt talantus un stiprās puses var tikai ar paša cilvēka iesaisti, jo tikai viņš vislabāk zina, ko jūt pirms darbības uzsākšanas, darbības laikā un pēc tās.
Visas darbības, kas liek justies spēcīgam, pārliecinātam, profesionālam, dabiskam, līdzsvarotam, iejūsminātam un ieinteresētam, kā arī tās, kas izdodas ļoti viegli un ko gribas darīt atkal, norāda uz cilvēka stiprajām pusēm. Attiecīgi – uzdevumi, kuri liek justies nogurušam, iztukšotam, garlaikotam, vienaldzīgam vai aizkaitinātam, kurus veicot ir grūti koncentrēties, kurus labprāt atdotu paveikt kādam citam, var norādīt uz vājajām pusēm.
Stiprās puses = talanti?
Daudzi cilvēki savus talantus neuzskata par kaut ko īpašu, nepiešķir tiem nozīmi, nenovērtē un nepamana. Tas izskaidrojams ar to, ka stiprās puses ir dabas doti talanti un tiek uztverti kā pašsaprotami, jo ar tiem cilvēks jau piedzimis un tie bijuši viņā vienmēr.
Piemēram, tie ir darbības veidi:
- kurus cilvēks apgūst ļoti viegli un ātri;
- kurus gribas izzināt un izpētīt;
- kas rada vēlmi apgūt arvien jaunus šīs darbības veida paņēmienus;
- uz kuru izpildi bieži vien piesakās brīvprātīgi;
- kurus vienmēr ar prieku gaida, kad varēs ķerties pie to veikšanas;
- kurus darot gūst lielu gandarījumu;
- kurus veicot laiks paskrien nemanot.
Stiprās puses var atpazīt pēc darbības veidiem, kuros cilvēks jau guvis lielus sasniegumus, ir saņemti apbalvojumi vai atzinības, kurus pamana apkārtējie un apgalvo, ka šajos darbības veidos ir redzamas darītāja spējas.
Kad cilvēkiem lūdz aprakstīt savas stiprās puses, atbildēm visbiežāk ir vispārināts raksturs, piemēram: "Man patīk komunikācija ar cilvēkiem." Vai: "Patīk organizēt pasākumus." Atbildēs trūkst detalizācijas. Savu emociju novērošana un izvērtēšana reālās ikdienas darbībās ir veids, kā nonākt līdz stipro pušu detalizācijai. Uzmanīgi vērojot savas izjūtas pirms pienākumu veikšanas, to izpildes laikā un pēc tam, var atklāt, ka, piemēram, mums patīk komunikācija tikai ar konkrēta tipa cilvēkiem un par konkrētiem jautājumiem vai ka jūtamies stipri, organizējot tikai liela mēroga pasākumus ilgtermiņā, bet mazi pasākumi iztukšo u. tml.
Lai iegūtu skaidrību, ir vērtīgi atbildēt sev uz tālāk minētajiem jautājumiem.
- Kāpēc es veicu šo darbību? Kas tajā man ir vērtīgs?
- Vai attieksme pret darbību mainās atkarībā no tā, ar ko, kam un kā labā es veicu šo darbību?
- Vai tam ir nozīme, kad es veicu darbību?
- Kas tieši izraisa interesi šajā darbībā?
Kad ir iegūtas atbildes, informāciju var izmantot jau mērķtiecīgi.
Kāpēc zināt un izmantot stiprās puses?
Zinātniskie pētījumi liecina: cilvēki, kuri ir informēti par saviem talantiem un izmanto savas spējas, kopumā ir vairāk apmierināti ar dzīvi, jūtas laimīgāki un enerģiskāki. Zināšanas par saviem talantiem padara cilvēku īpašu un unikālu paša acīs, kā arī dod zināšanas, kā savu darbu paveikt vieglāk, ar mazāku enerģijas un laika patēriņu.
Aptauju dati parāda, ka tikai nepilni 20% respondentu izmanto savas stiprās puses ikdienas darbā. Vairāk nekā 80% aptaujāto savu darba dienu pavada, veicot nepatīkamus, apgrūtinošus un kaitinošus, bet obligātus pienākumus. Tā ir patiesi iespaidīga statistika.
Pētījumu dati liecina: uzņēmumos, kuros darbiniekiem ir iespēja izmantot savas stiprās puses katru dienu, ir mazāka cilvēku mainība, augstāka darbinieku un komandu produktivitāte un lielāka arī klientu apmierinātība. Tika novērots: uzņēmumos un komandās, kurās darbiniekiem arvien vairāk ļāva darbā izmantot savas stiprās puses, ievērojami pieauga ražīgums.
Tas sasaucas ar aktuālo labbūtības jautājumu, ar uzņēmumu tiekšanos atrast labākos risinājumus darbinieku emocionālās labsajūtas uzlabošanā un uzņēmuma izaugsmes veicināšanā. Dodot iespēju ikdienā darīt to, kas darbiniekiem patīk, viņi jutīsies vairāk apmierināti. Vai tad tas nav tas, ko vēlas daudzi vadītāji – lai darbinieki justos gandarīti un būtu produktīvi? Zinot uzņēmuma virzienu un mērķus, ir iespēja piesaistīt darbiniekus, kam ir stiprās puses tieši uzņēmuma izaugsmei nepieciešamajos virzienos.
Jau tikai zināšanas vien par savām stiprajām pusēm padara cilvēkus produktīvākus. Stipro pušu apzināšanās palīdz:
- izvēlēties atbilstošāko darbības jomu;
- atrast veidu, kā savu darbu paveikt ātrāk un vienkāršāk;
- veidot labāku sadarbību komandā.
Fokuss uz stiprajām pusēm nebūt nenozīmē izvairīšanos no grūtībām vai vājo pušu noliegšanu, tas ir citāds skatījums uz darbinieku produktivitāti. Stipro pušu rezultāts ir konkrēti sasniegumi, un tur, kur ir sasniegumi, veidojas ticība sev un rodas motivācija strādāt pie savu talantu tālākas attīstības.
Svarīgākais ieguvums, atklājot savas stiprās puses, ir atziņa, ka var sasniegt rezultātu un justies labi bez nogurdinošām pūlēm, daudz ko var paveikt ātrāk un vienkāršāk.
Cilvēkiem jāzina savi talanti. Darbinieks nevarēs sekmīgi strādāt, ja ieņems amatu, kas neatbilst viņa spējām. Ir ļoti svarīgi panākt detalizētu stipro pušu formulējumu ne tikai sevis iepazīšanas nolūkos, bet arī darba veikuma nodrošināšanai. Zinot savu varēšanu, darbinieks apzināti spēs veikt darba uzdevumus, izmantojot savas stiprās puses.
Ko darīt?
Arvien vairāk uzņēmumu ievieš talantu vadības sistēmas un tādējādi mudina darbiniekus "pagaršot" kaut ko jaunu, ļaujot atklāt un attīstīt viņos snaudošo potenciālu. Personāla atlases procesā ievieš stipro pušu un talantu noteikšanas rīkus.
Kā raksturots iepriekš, tādas personības dominējošās raksturiezīmes kā sacensības gars, neatlaidība, ideju ģenerēšana paliek nemainīgas dažādos apstākļos. Tomēr intereses un stipro pušu formulējumi ar gadiem mainās. Mūs ietekmē dažādas dzīves situācijas un notikumi apkārt, tie aizved pie jaunām iespējām un pieredzes, liek uzņemties jaunus pienākumus un meklēt atšķirīgus risinājumus. Tas ir nepārtraukts process, kurā svarīgi nezaudēt saskaņu ar sevi.
Lai saglabātu fokusu uz stiprajām pusēm, katram darbiniekam ieteicams vismaz reizi gadā vienu nedēļu veikt savas emocionālās reakcijas noteikšanu uz nedēļā veiktajām darbībām, uzvērtēt tās un atbildēt uz tālāk minētajiem jautājumiem.
- Cik viegli spēju veikt savus pamatuzdevumus?
- Kādas jaunas prasmes vajadzētu apgūt?
- Kas patīk visvairāk no pamatuzdevumiem?
- Ko gribētu darīt vairāk?
- Kādos projektos vajadzētu iesaistīties?
- Cik daudz laika patērēju pamata uzdevumu veikšanai?
- Kā apzināti organizēt savu darbu, lai iekļautu vairāk uz stiprajām pusēm orientētu darbību?
Kā rīkoties vadītājam?
Emocionālās reakcijas noteikšanu var apvienot ar ikgadējām darbinieku pārrunām. Vadītāja uzdevums ir klausīties, dzirdēt un sadarbībā ar darbiniekiem piedāvāt iespējamos risinājumus, kā viņu stipro un vājo pušu kombināciju pārvērst vislabākajā rezultātā. Izvērtēt:
- kuram kolēģim patiešām patīk šī darbība;
- kā varētu apmainīt darbības ar kolēģiem, lai katrs vairāk dara to, kas patīk, un mazāk to, kas nepatīk;
- kurš varētu iemācīt, kā nepatīkamo darbību veikt ātrāk un efektīvāk;
- kur tiek palaista garām iespēja izmantot savas stiprās puses pašreizējā lomā;
- kurā jomā beidzamajā pusgadā ir gūti vislielākie panākumi;
- kurā jomā nākamā gada laikā varētu dot vislielāko ieguldījumu.
Tas nenozīmē, ka vadītājam jāuzņemas pilna atbildība par darbinieka labsajūtu un rezultātu. Kā iepriekš tika minēts, tā ir sadarbība, kurā darbinieki uzņemas atbildību par savas darba nedēļas plānošanu, balstoties uz savām stiprajām un vājajām pusēm, kontrolē darbībām veltīto laiku, veido pozitīvus ieradumus un sadarbībā ar vadītāju meklē piemērotus risinājumus labāka veikuma sasniegšanai.
Redzēt, kā tiek izkopti talanti un nostiprinās spēcīgās puses, – tas pats par sevi jau ir motivējoši.
Iedarbinot mehānismu, kas darbiniekiem arvien vairāk ļaus izmantot savas stiprās puses, uzņēmums iegūs aizrautīgu, ar dzīvi apmierinātu un efektīvu komandu. Ieguvēji būs visi.
Mana pārliecība ir, ka mēs katrs šajā pasaulē ienākam ar savu unikālu talantu un rakstura iezīmju kopumu, lai savstarpējā mijiedarbībā tos izkoptu un izmantotu augstāku vērtību radīšanai.
Pirkumu grozs
Pirkumu grozs ir tukšs.